Egy kiskutya vásárlása előtt sok dolgot figyelembe kell venni, hogy utána semmilyen szempontból ne bánjuk meg a döntésünket. Emellett gyakran a pénztárcánk szab határt az elképzeléseinkenk, ilyenkor ajánlott jobban körülnézni.
|
Az első szempont a vásárlás előtt, hogy tisztában legyünk saját képességeinkkel. A legtöbb gondot az szokta okozni, hogy a gazdák nem tudatosan választanak maguk mellé kutyát. A döntéseket inkább a divat, egy fellángolás vagy az anyagi helyzet határozza meg, ami később sok problémával járhat. A legfontosabb, hogy saját temperamentumunkhoz illő fajtát válasszunk. Egy vidám, pörgős kutya nem fog sok örömet szerezni egy nyugodt, lassabb életvitelű embernek, és ez fordítva is igaz. Gondoljuk végig, hogy mennyi időt akarunk, és tudunk a kutyára szánni, és ez mennyire egyezik a választott fajta igényeivel. A harmonikus kapcsolathoz elengedhetetlen néhány közös tulajdonság.
Magunkba nézve azt is el kell tudni dönteni, hogy mennyire érezzük magunkat falkavezérnek, hiszen ha nem tudunk néha kesztyűs kézzel bánni a kutyával akkor olyan fajta felé érdemes tekintgetni, amelyikre nem jellemző, hogy domináns beállítottságú lenne. Nem biztos, hogy egy túl lágyszívű gazdi mellé egy rotweiler vagy kaukázusi juhászkutya illene.
Mindenképp egy pártatlan embert kell megkérdezni a fajta tulajdonságairól, hiszen a szakirodalmakban általában mindegyik fajta ideális családi kutya, csupa jó tulajdonsággal. Emellett valószínűleg a tenyésztő sem fogja ecsetelni a kutya rossz tulajdonságait, hiszen a célja az, hogy eladja a kicsit. Ezért állatorvos, kutyakiképzőt és más, a témában járatos embertől érdemes információkat szerezni. | |