Az elmúlt években robbanásszerűen emelkedő kutya tartás már nem nélkülözheti az állattartási kultúra színvonalának emelkedését, melynek lényeges eleme a rendszeres állategészségügyi felügyelet és ellátás. A következőkben néhány állatorvosi szempontból lényeges dologra szeretnénk a gazdik figyelmét felhívni, nem kisebbítve persze a takarmányozás és tartás fontosságát. A rendszeres állatorvosi felügyelet és megelőző tevékenység nem csak saját kedvencünk egészségének megőrzése miatt lényeges, hanem ezzel hosszútávon számos fertőző betegség (veszettség, szopornyica, férgesség stb.…) visszaszorulását érhetnénk el. A teljesség igénye nélkül az alapvető "kötelességeinkre" és néhány tévhitre szeretnénk rávilágítani.
Az már rég beépült a köztudatba, hogy a kutyák évenkénti veszettség oltása kötelező, de azt már sokan nem tudják, hogy a kutyus első életévében kétszer kell megkapnia az ún. monovalens (tehát csak veszettség elleni védőanyagot tartalmazó) vakcinát. Az elsőt, jogszabályban meghatározott módon (41/1997 FM r. 418§-430§) 3 hónapos kor betöltését követően max. 1 hónapon belül, a másodikat rá 6 hónapra kell megkapnia a kutyának. Az első veszettség oltás előtt ideális, ha kutyusunk már védett az egyéb fertőző betegségek ellen (szopornyica, parvovírusos bélgyulladás, leptospirosis, fertőző májgyulladás), amit az általam minimálisan ajánlott 4 oltásból álló oltási sorral érhetünk el.
Parvovírusos bélgyulladás elleni oltás |
7-8 hetesen |
Szopornyica, parvovírusos bélgyulladás, leptospirosis, fertőző májgyulladás elleni kombinált oltás |
9-10 hetesen |
Parvovírusos bélgyulladás elleni oltás |
11-12 hetesen |
Szopornyica, parvovírusos bélgyulladás, leptospirosis, fertőző májgyulladás elleni kombinált oltás |
12-14 hetesen |
Gyakori, hogy az első oltást a tenyésztő adatja be 6 hetesen, de az olyan oltási könyv, melyben a tenyésztő pecsétje szerepel érvénytelen és jogszabályok ezt tiltják (jogosulatlan állatorvosi tevékenység). Hat hónapos korban még ajánlott egy kombinált oltás a teljes védettség kedvéért.
Nem győzzük hangsúlyozni annak fontosságát, hogy kutyánkat ne vigyük ki az utcára, de lehetőleg a kertbe se, sőt a rendelő várójába se tegyük le, míg nem telt el két hét a negyedik oltás után, mivel ezt megelőzően nem rendelkezik kutyánk megfelelő immunháttérrel. Az egy évnél idősebb ebeket évente egyszer kell oltani veszettség ellen, amit célszerű egybekötni más fertőző betegségek elleni vakcinázással is, hiszen ezek a kórokozók nem csak a fiatal állatokra jelentenek veszélyt. | |